Zdravlje mozga je izuzetno važno i zato treba obratiti pažnju na aktivnosti koje ga mogu ugroziti.
Zdravlje mozga ključno je za očuvanje kognitivnih funkcija, emocionalne stabilnosti i opšteg kvaliteta života, jer nam omogućava da učimo, pamtimo i donosimo odluke. Međutim, određene svakodnevne aktivnosti mogu negativno uticati na neurološko zdravlje.
Dve aktivnosti koje mogu ugroziti zdravlje mozga
“Pasivne aktivnosti, kao što su gledanje televizije i preterano igranje video igara, ne stimulišu mozak, ograničavaju društvene interakcije, ometaju san i podstiču fizičku neaktivnost”, objašnjava profesor bihevioralnih nauka, dr Patriša Bojl, u intervjuu za “Paradu”.
Međutim, nije svaki oblik igre ili televizijskog sadržaja loš za mozak.
Koje igre i televizijski sadržaji mogu biti korisni za mozak?
Umereno igranje igara koje podstiču kritičko razmišljanje i kreativnost, kao što je šah, može biti korisno. S druge strane, nasilne igre ili one koje izazivaju zavisnost mogu imati štetne posledice po zdravlje mozga, naročito ako se igraju u prekomernim količinama.
Dr Bojl takođe napominje da obrazovni programi i dokumentarni filmovi manje opterećuju mozak u poređenju sa rijaliti emisijama.
“Umereno gledanje obrazovnog sadržaja može opustiti, a istovremeno održati mentalni angažman, dok senzacionalistički sadržaji nemaju nikakve koristi za zdravlje mozga”, objašnjava ona.
Ključ je umerenost
Dr Bojl savetuje balans između gledanja televizije, igranja video igara i aktivnosti koje podstiču mentalno zdravlje i učenje. Takođe, preporučuje dovoljno sna, redovno vežbanje, volontiranje i aktivno učešće u društvenim aktivnostima