To su snažne pulsirajuće glavobolje koje mogu trajati i po dva dana a javljaju se nekad i dva puta nedeljno. Osoba tokom migrenoznog bola ne može često obavljati ni najosnovnije poslove što jeko umanjuje kvalitet života.
Migrena je jedna od najčešćih bolesti i pogađa oko milijardu stanovnika širom sveta. Trenutno raspoloživi lekovi za tretman migrene imaju raznoliku efikasnost i veliki potencijal za razvoj neželjenih reakcija pa istraživači širom sveta pokušavaju da pronađu efikasnu, a sigurnu terapiju za ovo teško stanje.
Kako je tretman migrene kada se napad već pojavi izuzetno težak i neuspešau velikom broju slučajeva, istraživači se sve više okreću pokušajima prevencije migrenoznih napada. Tako je grupa istraživača proučavala uticaj nedostatka vitamina B na razvoj migrene.
Vitamini B6, B9 (folna kiselina) i B12 učestvuju u metabolizmu homocisteina, a homocistein je aminokiselina koja se povezuje sa povećanim rizikom od teških stanja kao što je migrena. Istraživači su ispitivali uticaj suplemenatacije vitaminima B grupe na smanjenje nivoa homocisteina i posledičnu kontrolu migrene.
Najpre je u primarnoj studiji utvrđeno da suplementacija sa 2 mg folne kiselina, 25 mg vitamina B6 i 400 mcg vitamina B12 dovodi do značajnog smanjenja nivoa homocisteina i simptoma migrene. Ali kako je maksimalna preporučena dnevna doza folne kiseline 1 mg istraživači su nastavili sa istaživanjem u cilju definisanja precizne doze folne kiseline koja će viti efikasna u prevenciji migrene.